TIPY NA STAROSTLIVOSŤ OČNÉHO OKOLIA
Moja obľúbená téma: očné okolie. Problémy s touto časťou našej tváre trápia snáď každého.
Najčastejšie sú to:
- Stračie nôžky
- Vačky pod očami
- Kruhy pod očami
- Vrásky pod očami
- Pokles horného viečka ( blefarochaláza)
- Celková strata tonusu očného okolia – pri nanášaní tieňov už nestačí pevná ruka, možno by bol potrebný mini-štipec…
Prečo práve táto dôležitá oblasť našej tváre je takým smoliarom?
Veľmi zjednodušene:
Pokožka je tu tenučká, chudobná na mazové žľazy a je to časť v neustálom pohybe ( aj u tých, čo neradi navštevujú fitko). Nehovoriac o rôznych grimasách do ktorých sa v patričnom množstve zapája aj očné okolie.
Trochu odbornejšie:
Kým hrúbka pokožky na našej tvári je cca 1,75 – 2,5mm, pri očnom okolí je to len 0,5mm. Chýba tu podkožný tuk ( škoda, že sa nedá pridať z brušných partií), výskyt mazových a potných žliaz je ojedinelý. Kvôli týmto charakteristikám pokožka tu rýchlo stráca hydratáciu a elasticitu.
Je veľké množstvo ďalších nepriaznivých vplyvov, ktoré neprispievajú očnému okoliu: práca pri počítači, stresy, klimatizované miestnosti, nedostatok spánku .
Svaly okolo očí sú tiež extrémne namáhané: miháme očami 10 000 – 20 000 krát za deň k čomu využívame 15 z 22 svalov očného okolia. Vyžaduje to neustále napätie a uvoľnenie pokožky v tejto oblasti, čo vedie k tvorbe mimických vrások. Ak sa k tomu pridá aj slabá hydratácia a strata elasticity výsledkom je pokožka podobná ornej pôde po dlhodobom suchu.
Účinná starostlivosť založená na individuálnych potrebách očného okolia, správna životospráva, pravidelná návšteva profesionálnych kozmetických salónov a niekoľko trikov dokáže spraviť veľa.
Základné kritériá na zloženie prípravkov
Prípravky na starostlivosť očného okolia by mali mať špeciálne vlastnosti a zloženie s nasledovnými charakteristikami:
- Majú byť vhodné pre citlivú pokožku, s nízkou možnosťou alergických reakcií, čo znamená 100% absenciu parfémov, bez konzervantov, farbiv a BEZ MINERÁLNYCH OLEJOV
- bez prenikajúcich olejov, ktoré by mohli vyvolať podráždenie očí
- musia mať podrobné a jednoznačné dermatologické testy
- mali by obsahovať vysoko koncentrované aktívne ingrediencie, vhodné na okolie očí
Čo sa týka zloženia, prípravky majú obsahovať účinné substancie, ktoré chránia pred agresívnymi voľnými radikálmi a environmentálnymi vplyvmi. Okrem toho zložky na posilnenie kapilár, na zvýšenie mikrocirkulácie a zníženie nežiadúcich sfarbení pod očami.
Kruhy a sfarbenie pod očami sú často geneticky dané. Príčinou môže byť aj zvýšený depozit pigmentu alebo znížená elasticita jemných stien kapilár .
Z prípravkov nesmie chýbať ochrana proti strate elasticity a dostatočné množstvo hydratačných zložiek.
Tipy a triky k starostlivosti o očné okolie
- Pravidelné odličovanie je nevyhnutnosť. Prípravky majú byť bez agresívnych tenzidov. Vyhýbať sa agresívnemu drhnutiu očí a očného okolia
- Proti unaveným očiam a svrbeniu: vhodné sú gélové chladivé obklady alebo studená lyžička priamo z chladničky. Svrbenie pod očami je často zapríčinené
hromadením vody, preto je lepšie vyhýbať sa slaným a pikantným jedlám a nepreháňať konzumáciou alkoholu - Nanášanie krému na očné okolie ráno a hlavne večer by mala byť „povinnosť“ v rámci starostlivosti o pokožku. A to už po osmenástke!
- Oči si treba chrániť pred UV žiarením kvalitnými slnečnými okuliarmi dá sa tak sčasti predísť mimickým vráskam
- Doprajte si minimálne 2x do roka špeciálne ošetrenie očného okolia v kozmetickom salóne. Najefektívnejšie sú drenáže, masáž cez elektromagnetické pole ( určite jedno z najúčinnejších, žiaľ takýto stroj vlastní veľmi málo salónov), okysličenie, rádiofrekvencia.
- Na prekrytie kruhov pod očami je dobré použiť korektor – jeho nanášanie nie je až také jednoduché ( o tom budeme písať inokedy)