Problematická pleť patrí k najčastejším chybám pokožky a vyskytuje sa v odlišných podobách.
Niekto môže mať sklon “iba” k mastnej pokožke s nečistými až zapálenými ložiskami, u niekoho to môže byť jednoznačne medicínsky stav, ktorý vyžaduje liečbu dermatológom.
Problematiku nám lepšie objasnila svetoznáma dermatologička, alergologička dr.med.Christine Schrammek- Drusio. Akné môže mať viacero foriem: novorodenecké akné, akné v puberte (acne vulgaris a jeho podtypy) akné v dospelosti (acne tarda). Dobrá správa: takmer všetky formy problematickej pleti sa môžu značne zlepšiť odbornou pomocou špecializovaných a erudovaných kozmetičiek a pravidelnou domácou starostlivosťou používaním na mieru vybraných prípravkov. Avšak ťažké formy akné vyžadujú liečbu u dermatológa. V dnešnej dobe sa mimoriadne osvedčila synergická spolupráca kozmetičky a dermatológa.
Ako to všetko vzniká?
Problematická pleť sa primárne týka predovšetkým obdobia puberty, keď sa aktivuje činnosť pohlavných žliaz. V tomto veku viac chlapci ako dievčatá majú sklon k zvýšenej tvorbe mužských hormónov (vrátane testosterónu) čo vedie k zvýšeniu činnosti mazových žliaz. Tie zásobujú živinami patogény “milijucich” maz, ako napríklad niektoré typy baktérií vrátane propionibaktérie. Patogény metabolizujú kožný tuk zanechajúc za sebou metabolický odpapd (mastné kyseliny), ktorý následne dráždi steny pórov. Ako reakcia v stenách pórov je nárast tvorby buniek , ktoré zablokujú póry a dochádza k tvorbe uhrov na pokožke. Je potrebné rozlíšiť medzi zatvorenými komedónami (biele), ktoré sa na povrchu pokožky dajú rozpoznať ako belavé vystupujúce body a medzi otvorenými komedónami ( čierne), ktorých čierne zafarbenie je spôsobené zásobami melanínu. Pokiaľ v dôsledku neustálej činnosti mazových žliaz zablokovné póry sa príliš rozšíria, môže to viesť k činnosti zápalových buniek, ktoré majú za následok začervenanú, zhrubnutú, citlivú pokožku, výskyt vyrážok, zapálených ložísk v epiderme ( papuly) alebo tvorbu hnisavých pustúl. Kým v období dospievania majviac postihnutým miestom je T-zóna, neskoré akné ( acne tarda) častejšie postihuje bradu, líca a okolie pier a môže sa ťahať aj cez krk. Pravdepodobnou príčinou a spúšťačom sú aj tu hormonálne a genetické faktory a problém postihuje prevažne ženy. Nie je rozdiel medzi mikroflórou pri problematickej pleti v puberte alebo v dospelosti, čiže priebeh ošetrenia je identický. Je ale rozdiel pri výbere prípravkov na profesionálne a domáce ošetrenie. Prípravky určené pre mladú pokožku napr. Special Regulating Cream, Clear skin Silver Fluid sú skôr nevyhovujúce pri “dospelom akne”, lebo môžu vysušovať zrelú pleť. Ošetrejúce prípravky pre akné v neskoršom veku – okrem toho, že majú regulovať nadmernú produkciu mazu a zabraňovať zápalom- majú obsahovať antiaging zložky ako jedinečný product Purifying Vital Balm.
Hlavné príčiny vzniku erupcií pri problematickej pleti sú rôzne:
Genetická predispozícia, hormóny, zvýšená tvorba kožného mazu, keratinizačné poruchy, acne bacterie a personálne factory (pohlavie, vek, povolanie), environmentálne vplyvy (stress, životný štýl, lieky). Ošetrovacia rutína pokožky nevhodná pre daný typ pleti môže mať za následok prehnané ošetrenie na čo pokožka reaguje podráždením. Ostatné vyvolávacie faktory sú stále predmetom bádania ako napr. vplyv psychiky na zhoršenie akné.
Stravovacie návyky sú tiež považované za jeden z ovplyvňujúcich faktorov. Mliečne výrobky a priemyselné tuky môžu byť spúšťačom problematickej pokožky, nakoľko zvyšujú produkciu mazu stimuláciou určitých hormónov ako aj rozmnožovanie propionbaktérií a zvyšujú keratinizáciu pórov.
Ošetrenie
Najdôležitejšou zložkou kozmetického ošetrenia problematickej pleti je dôkladné povrchové čistenie, regulácia kožného mazu, odborné hĺbkové čistenie ( prevencia upchávania folikulov), dodanie účinných látok, hydratácia, ako aj redukcia prítomných zápalov. Z prístrojových ošetrení najlepšie výsledky sa dosahujú svetelnou terapiou – modré svetlo, biostimulačný laser, pulzné svetlo. Na vpravovanie ampúl je výborná ionoforéza, na dezinfekciu pokožky slúži ozonizér.
Profesionálne hĺbkové čistenie v kozmetickom salóne je najlepšia cesta k úspechu.
Domáce, neodborné vytláčanie pokožky vedie k zjazveniu a k hyperpigmentáciám. Nevyhnutnou súčasťou je aj dôsledná každodenná starostlivosť, ktorú kozmetička dopručí na mieru. Musí obsahovať prípravky na povrchové čistenie ktoré nie sú agresívne, ale šetrné a účinné (Pure Skin Cleansing Foam, Gel Super Purificant, Herbal Care Lotion, Deep Pore Cleanser), ampulky Impurity Stop, ošetrujúci krém podľa veku a malý hojivý zázrak Blemish Balm. Špeciálne prípravky ako masky, peelingy sa aplikujú prevažne v salónoch, ale ich domáce použitie raz do týždňa patrí tiež k rituálu domácej starostlivosti.
A na záver dobrá rada:
Ošetrenie problematickej pleti v ktoromkoľvek veku je dhý, náročný proces. Zlepšenie je pomalé, preto treba mať dostatočnú trpezlivosť, disciplínu. Ak klient nespolupracuje s kozmetičkou (a to aj používaním profesionálnych prípravkov na domáce použitie), nedodržiava jej rady, výsledky sa dostavia podstatne neskôr.